piše: Žukov!
Ovih sam dana negdje u bespućima meÄ‘umrežja nabasao na tekst posvećen analizi blesavosti prema državama svijeta. Ako je vjerovati autorima, redoslijed je ovakav – SAD, Sjeverna Koreja, Indija, Hrvatska… Nije da sam se neÅ¡to osobito iznenadio; ta živimo u državi koja neprijatelja vidi i u boci Heinekena, u kojoj Äeljad zbog teorija zavjere ne cijepe djecu, u kojoj je konzervativna kontrakultura uzela toliko maha da samo Äekam da HAZU i službeno objavi kako je kut nagiba Zemlje prema osi putanje od 66.6 stupnjeva posljedica sotonistiÄkog dejstvovanja sorosevskoudbaÅ¡kojugounitaristiÄkih Äimbenika i njihovih galaktiÄkih Äelija!
Ne Äudi stoga da je u tako odliÄnu druÅ¡tvu kakvo je hrvatsko zavladala neviÄ‘ena konsternacija nakon Å¡to je objavljena snimka vjerouÄitelja koji u jednoj osnovnoj Å¡koli tumaÄi svojim uÄenicima koga bi valjalo nahraniti olovom, a koga okupati u septiÄkoj jami, kako je Ä‘eneral  bio na pravome putu i kako je hrvatski populus hrpa nezahvalnih budala sitnog, hm, zuba (Å¡to je od svih nabrojanih bljezgarija možda najbliže istini). Nisam se, meÄ‘utim, prihvatio bugaćice i pera kako bih rasvijetlio misterij tvorca ovih umotvorina; o njemu su, nakon uobiÄajene doze Å¡oka i nevjerice, svoj pravorijek dale instutucije ove države, od resorne ministrice, ravnateljice Å¡kole do djeÄje pravobraniteljice; ogradila se Äak i ZagrebaÄka nadbiskupija.
Ako ovo nije plafon hrvatskog licemjerja onda ne znam Å¡to jest, jer –  svi su sve znali. Uostalom, „kolega“ je predavanje održao koristeći se jasnim i svima razumljivim govorom mržnje koji je, zahvaljujući nereagiranju istih tih institucija iste te države odavna postao takoreći službeni jezik u Hrvatskoj. Nisam se poduhvatio pisanja Äak ni kako bih dužno „poÅ¡tovanje“ odao kolegama koji po nastavniÄkim grupama daju podrÅ¡ku vjerouÄitelju a potom, kada bivaju razotkriveni, postaju žrtve i muÄenici izokrećući priÄu poput Marxa koji je, kad je bio optužen da je napravio vanbraÄno dijete, svima tvrdio kako nije on, nego je Engels. Nemam za cilj Äak ni u lužini razuma oprati kolege koji tvrde, vjerovali ili ne, kako bi trebalo kazniti uÄenika koji je vjerouÄitelja snimio; kao da nije dovoljno to Å¡to je dijete od 14 godina iskazalo viÅ¡e graÄ‘anske hrabrosti i odgovornosti od onih kojima je to posao (mladac je evidentno prozreo sustav pa je, svjestan da bi prijava struÄnim službama  najvjerojatnije zavrÅ¡ila u fioki snimku transferirao medijima).
Ne, dragi moji, stvar nastojim sagledati iz Å¡ireg aspekta, dovoljno Å¡irokog da obuhvati i druge pomaknutosti kojima svjedoÄimo u ove svete dane, od sluge Božjega koji kupuje mercedese, kao da dolazi iz Bundesbanke a ne iz sakristije, ili pastve koja veleÄasnome kupuje žmul za misne potrebe od desetak tisuća eura (bilo na sniženju na hrvatskom euharistijskom tržiÅ¡tu) ili pak problematiku koja se vezuje uz nastavu vjeronauka u javnim Å¡kolama, nevezano za ovaj posljednji eksces.
Ono Å¡to se, dakle, pitam, jest – zbog Äega je Crkvi toliko stalo utjecati na procese u obrazovnom sustavu, selektirati kurikularnu reformu, ili zadržati vjeronauk u državnim Å¡kolama? Jer, kad bi se vjeronauk vratio u okrilje Crkve izbio bi se iz ruku dobar dio argumenata onima koji su nezadovoljni postojećim rjeÅ¡enjima. Usto, oslobodila bi se satnica za, recimo, vraćanje jednog sata likovnoj i glazbenoj kulturi, ili bi se stvorio prostor za obaveznu nastavu informatike dogodine. Svjesni smo, meÄ‘utim, da se to neće dogoditi i to ne zbog Vatikanskih ugovora. Ne, dragi moji, to se neće dogoditi zbog Äinjenice da su stvari posložene upravo onako kako odgovara i Crkvi i državi.
Razlozi za to nisu pretjerano nedokuÄivi. Naime, mogu se promatrati s dva aspekta:
- Vraćanjem vjeronauka u crkve, Crkva kao institucija gubi dobar dio utjecaja na obrazovni sustav, a preko njega i na druÅ¡tvene procese. Kako crkveni krugovi reagiraju na ovakve situacije vidjelo se joÅ¡ u vrijeme reformi Å¡kolstva koje je proveo ban Mažuranić u drugoj polovici 19. stoljeća. Tada je, naime, kako bi se Hrvatska približila kulturnom svijetu proveden niz reformskih zahvata, meÄ‘u ostalim i u sustavu javnog Å¡kolstva koje je tad bilo joÅ¡ u povojima. Naime, Å¡kole su osloboÄ‘ene nadzora crkvenih vlasti i stavljene pod nadzor Å¡kolskih odbora, tj. države. To je izazvalo salve gnjeva kanonika Stjepana VuÄetića koji je, kao virilist, u Saboru izjavio da Crkva ima: „…neosporno pravo da svu nastavu u Å¡koli rukovodi i da ne samo nauk vjere nego i sve Å¡kolske knjige treba nadgledati, jer ako vjera ne probije sve nauke, ne može obuka imati uspjeha…školu treba ostaviti Crkvi i dati svećenstvu moralnu pomoć, a ne slijediti stope pretjeranog liberalizma…žalosno je da se Å¡kola otima Crkvi u Hrvata, koja je Hrvate civilizirala…“! Dakle – znanje, ukoliko ga Crkva ne kontrolira i ako slijedi stope liberalizma, može biti opasno. Da bi se sliÄni argumenti protiv znanja, najveće poÅ¡asti koja Hrvatima prijeti, mogli Äuti i u 21 st. ukoliko bi se vjeronauk vratio pod okrilje Crkve, ne treba sumnjati, baÅ¡ kao Å¡to smo, recimo, ovih dana Äuli s oltara da su mase mladih koji odlaze vidjevÅ¡i da im je domovina postala punoljetna, a ostala infantilna – dezerteri (vidi pod biskup KoÅ¡ić, op. a.).
- Vraćanjem vjeronauka u crkve vjerouÄitelje viÅ¡e ne bi plaćala država, već – Crkva. Ne treba posebno isticati kako takve ideje Crkvi, posebno osjetljivoj na kesu, nisu pretjerano simpatiÄne. RjeÅ¡enje koje sad imamo s Vatikanskim ugovorima, prema kojima je vjeronauk Å¡kolski predmet, izborni, ali malo jednakiji od drugih, doÄim vjerouÄitelje, jednako tako jednakije od ostalih, plaća država, predstavlja brak iz interesa Crkve i države. I kao svaki brak iz interesa, nema baÅ¡ pretjerano veze s RijeÄi Božjom. Tko, meÄ‘utim, u narodu sije nebeska dobra, ima pravo da žanje zemaljska. Veza je, kao i inaÄe kad supružnike ne povezuje strast već interes, relativno stabilna – joÅ¡ od vremena Donatio Constantini, krivotvorene u papinskoj pisarnici (u 8. stoljeću nije, naime, bilo neobiÄno krivotvoriti oporuke, paÄe, ni same oporuÄitelje slati na vjeÄni poÄinak), kojom je Crkva preuzela cijelu zapadnu hemisferu, preko perioda ranonovovjekovne ekonomske depresije, kad su dominikanac Tatzel i braća uz preÅ¡utno odobravanje državnih vlasti prodali njemaÄkim seljacima na stotine litara Kristove krvi, i tek malo manje Marijinih suza, pa sve do jutros, kad u Hrvatskoj sasvim lijepo idu ruku pod ruku kunica i krunica, odnosno, vjeronauk u javnim Å¡kolama. Hrvati su, uostalom, oduvijek bili antemurale christianitatis, samo, izgleda, furt s pogreÅ¡ne strane zida. Papa Franjo je, istina, odmah na poÄetku pontifikata skinuo zlatni križ, dao svoj sud o naplaćivanju crkovnih usluga ili o svećenicima u novim autima, ali papa, u danaÅ¡njim prilikama, sve viÅ¡e djeluje kao corpus separatum.
Trebalo je, dakle, otvoreno reći kako stvari stoje, a stoje upravo tako – radi se o interesu i utjecaju. I to je temeljni razlog zaÅ¡to će vjeronauk i dalje biti inkorporiran u obrazovni sustav, zaÅ¡to će, iako izborni predmet, biti unutar satnice, i zaÅ¡to će vjerouÄitelji moći brže napredovati u struci od ostalih uÄitelja. Hrvatska država naprosto nema snage uÄiniti ono Å¡to je u interesu i obrazovnog sustava i samog vjeronauka – ta aktualna je ministrica jasno naglasila kako status vjeronauka nije doveden u pitanje reformom Å¡kolstva. Tradicija je vraÅ¡ka stvar; uvijek je bolje da izumre selo (ilitiga prosvjeta u totalu) nego obiÄaji! Tradicionalno smo katoliÄko druÅ¡tvo; ovdje nitko ne sumnja u život nakon smrti. Ima li, meÄ‘utim, života prije smrti, e, to je već drugo pitanje!