Di ćeš biti 1.6.?

29/05/2016

[Pismo/Poziv na prosvjed]
Organizacije civilnog društva okupljene u Inicijativu „Hrvatska može bolje“, preko 180 različitih udruga, sindikati SSSH, Matica Hrvatskih sindikata, Sindikat hrvatskih učitelja, Sindikat Preporod i drugi, učitelji i učiteljice te razni pojedinci pozivaju građanke i građane Hrvatske da jasno pošalju poruku da je obrazovanje prioritet hrvatskog društva.

Pitanje kvalitetnog obrazovanja je pitanje budućnosti naše djece i naše zemlje!

Ovo je ispit naše zrelosti i ispit naše odgovornosti prema našoj djeci, našim nećakinjama i nećacima,našim unukama i unucima, prema budućnosti. Učiteljice i učitelji su svoju stručnost, svoje iskustvo, znanja i vještine stavili na raspolaganje Hrvatskoj da se oblikuje škola koja će odgovarati na zahtjeve budućnosti, koja će učenike pripremiti da aktivno pridonose dobrobiti Hrvatske i Europe. Zauzvrat su doživjeli političke napade i političke pritiske. Vrijeme je da Hrvatska pokaže da može, zna i mora bolje!

Cjelovita kurikularna reforma je iskren i pošten pokušaj boljega. Pokušaj da Hrvatska zajednički radi na svojoj budućnosti za dobrobit svoje djece.

Cjelovita kurikularna reforma je na jednom mjestu okupila stručnost, entuzijam i pozitivnu atmosferu čemu Hrvatska nije svjedočila posljednjih petnaest godina.

Cijeli proces bio je uključiv, transparentan, demokratski, temeljen na dijalogu i argumentaciji. Svatko stručan mogao se prijaviti za sudjelovanje u radu ili sudjelovati u stručnoj raspravi. Svatko zainteresiran mogao je dostaviti svoje argumentirane komentare i prijedloge.

„Stručnost iznad svega!“ osnovna je misao vodilja svih koji su sudjelovali i dali svoj doprinos.

Izravni i neskriveni politički utjecaj doveo je u pitanje provedbu Cjelovite kurikularne reforme. Pod „argumentom“ navodnog povećanja kvalitete i dijaloga u provedbu reforme najznačajnijeg sektora uključuju se ljudi prema političkoj liniji i političkim direktivama nasuprot 340 učiteljica i učitelja, stručnjakinja i stručnjaka koji su izabrani na temelju javnoga poziva.

Pozivamo građanke i građane Hrvatske da u srijedu, 1. lipnja 2016. godine u 18 sati, na Globalni dan roditelja, na prosvjedu na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu i diljem Hrvatske iskažu podršku sustavnoj i kvalitetnoj provedbi reforme obrazovanja i Cjelovitoj kurikularnoj reformi bez političkih pritisaka. Struka mora biti ispred politike!

Dođite na prosvjed. Pozovite svoje ukućane, susjede, prijatelje, kolege s posla, proslijedite im ovaj mail jer Hrvatska može bolje samo uz podršku svih nas!

22 Responses to Di ćeš biti 1.6.?

 1. whogivesafuck on 30/05/2016 at 16:12

  http://i.imgur.com/jVeoNwl.png

  Blago nama s ovakvim nastavnicima!

 2. učitelj on 30/05/2016 at 17:42

  Ja sigurno neću na prosvjed, a i većina mojih kolega neće niti podržavaju ovaj prosvjed. Zašto ?
  1. U prvom redu ne vidimo što to nova reforma donosi toliko bitno da se za tu ideju treba toliko boriti. Ime nekoliko dobrih stvari, a dosta toga što treba debelo preispitati.
  2. Reforma ne stavlja akcent na ono što je najbitnije za uspjeh školstva – na dobrog, kompentetnog, zadovoljnog i sigurnog učitelja.
  3. Kolege su posebno bijesne na sindikate koji su šutili kada su se smanjivale plaće i ostala prava, organizirali neuspješno u pogrešnom vremenu štrajk i sada u ovoj nejasnoj situaciji na ovaj način žele vratiti poljuljano povjerenje članstva. Mnogi razmišljaju o istupanju iz članstva
  4. Osobito zamjeravaju da dio ljudi iz ekspertne skupine ne želi prihvatiti kritike i na neki način zatvoriti vrata dijalogu, koji je neophodan da se donese općedruštveno prihvatljiv dokument.

  • kopriva on 30/05/2016 at 18:45

   Samo da se ne talasa! Zato nam i jeste tako. Uvijek u istoj žabokrečini.

  • žukov1943. on 30/05/2016 at 19:57

   Nije stvar u tome da se zatvaraju vrata dijalogu; baš naprotiv!
   Međutim, kad čovjek vidi koga se, kakve likove pokušava ubaciti u proces, i tko se osjetio ponosnim zbog Jokićeve ostavke, ne može drugo doli podržati prosvjed.
   No pasaran!

  • mzbxy on 30/05/2016 at 23:05

   U potpunosti se slažem s Vama. Naravno da su protiv zloguki proroci P.O.E. i Žukov i njihovi pratioci papagaji koji stalno ponavljaju njihovu pesimističnu mantru o žabokrečini, propasti društva, kamenjaru itd. Ni ja neću na prosvjed iz istih razloga gore navedenih. I molim vas zloguke proroke i njihove papige, nemojte samo govoriti kako prosvjedujete i za mene. To vas nitko nije tražio. Ja ću prosvjedovati savjesno i odgovorno obavljanjem svoga posla. I dalje ću svoje učenike podučavati kako razmišljati i za to mi nije potreban nedorečeni kurikulum (treba ga još doraditi i onda uvesti, ne moramo sve uraditi preko noći).

   • Ana on 31/05/2016 at 10:10

    Žao mi je, baš, što ne shvaćate što se događa. Događa se to da, prođe liIlčićeva i Markićkina agenda, više NEĆETE SMJETI podučavati “kako razmišljati”. Zapalit će Vas pred školom. Palili su i palit će. Pričekajte. Primitivizam moga naroda je tako razvijen da mu malo treba. Da ne govorim o tome da, ne budete li imali diplomu KBF-a, nećete moći ni satnicu napuniti. A čak ni ta diploma Vam ne garantira da ćete zadržati posao ako se, ne daj bog, razvedete ili odlučite promijeniti vjeru. Shvatit ćete, ali kad bude kasno. Poštovanje, kolega.

    • mzbxy on 31/05/2016 at 11:04

     Sve što Markićka i njoj slični govore služi za zabavljanje naroda kaako bi zaboravili na prave probleme. Kako su izpuzali ispod nekog kamena tako će se tamo i vratiti. Ne slažem se s Vama ni s ostatkom teksta. Vi pokušavate prikazati Hrvatsku kao neku buduću Islamsku državu ili najavljujete povratak u srednji vijek. Tako isključivo ramišlja samo par posto ljudi s jednog ili drugog političkog spektra koji su nažalost okupirali sav medijski prostor i guše nas svojim glupostima. Prestanit gledati Dnevnik, čitati novine i vijesti na raznim portalima i biti će Vam bolje. Kad bi svi to napravili nestale bi i Markićke i svi takvi slični jer nebi imali publiku koja ih vjerno prati, kao da su nekom Big brotheru. Puno pozdrava.

     • Ana on 02/06/2016 at 10:19

      Meni uopće nije loše. Vama je loše. I pri tom niste u stanju boriti se. Ni ne borim se za Vas. Borim se za svoju obitelj. Mi smo manjina koja je gorjela na lomačama i dat ću sve od sebe da, ako budem gorjela, to bude u borbi za slobodu.

 3. sretnick on 31/05/2016 at 18:30

  nitko razuman nije protiv reforme obrazovnog sustava gdje je kurikularna reforma samo jedan manji segment. na stručnim skupovima smo pokušavali ukazati na loše urađen posao sa stanovišta struke i od ljudi koji su izradili dokumente dobili odgovor da u stvari mi učitelji ne razumijemo to što se želi. rasprava je prekinuta prije nego li je i počela uz obrazloženjeda se nema vremena o tome raspravljati. kad sam vidio da su u stručne skupine odabrani isti oni ljudi koji su 2006. iskoristili hnos da bi svojim privatnim firmama podigli promet meni je bilo sve jasno. jokić zna što treba napraviti ali to, naravno, ne može sam. kad su se birali ljudi u radne grupe progurani su mnogi koji imaju osobne interese. s druge strane,crkvi i njenim apologetima nikako se ne smije dozvoliti upliv u izradu kurikuluma jer naprosto zagovaraju nazadne stavove štetne za društvo. znači situacija nikad nije crno-bijela. niti je objavljeni dokument bog zna kakvo štivo koje bi se javnom raspravom moglo popraviti niti se smije onima koji iz ideoloških razloga napadaju reformu dozvoliti da na nju imaju bilo kakav uticaj.ukoliko se želi stvarno napraviti bolju i moderniju školu treba krenuti od temelja. no to košta, a u našem društvu obazovanje se cijeni manje od jednog pojavljivanja na televiziji. stoga od stvarne reforme neće biti ništa samo će neki,kao i svaki puta do sada, napuniti džepove.
  prosvjed će uvijek politika instrumentalizirati.

 4. Frank Zappa on 01/06/2016 at 10:40

  Ne trebaju nam nastavnici kada imamo Internet. Internet je uništio zastarjelo propagando, dogmatično i tradicionalno obrazovanje.

 5. Joko on 02/06/2016 at 08:05

  Dopustite, poštovane kolegice i kolega, koegi umirovljeniku sa četrdeset i jednu godinu , dva mjeseca i dvadeset tri dana radnog staža uz trinaest dana bolovanja, reći nekoliko riječi o jučeranjem događanju naroda, tz. jogurt revoluciji.

  Ako vas je jučer bilo među prosvjednicima dobrovoljno ste pristali biti gomila sa svim onim elementima koji iz toga slijede.Znači bili ste upravljani,instrumentalizirani.
  Jeste li zadovoljni dragi kolege i kolegice.
  Izabirući ili prihvaćajući poziv

  • P.O.E. on 02/06/2016 at 08:25

   E sad si nam rek’o.

   • Joko on 02/06/2016 at 09:35

    …. da morao sam prekinuti jer mi ne radi ventilator pa se računalo grije.

    Mi smo prihvatili ulogu posrednika. Mi nismo znanje nego smo koristeći tehnike posrednici između znanja i učenika.
    Drugi,ne mi, određuju što će se učiti.
    Mi to možemo i ne moramo prihvatiti.
    Od 1962. do umirovljenja nikome nije padalo na pamet ni razmišljati da bi ni o promejenama u metodici niti o sadržaju.

    Svaka vlast a ona je određena svjetonazorski projicira kako će imati što više sljedbenika.
    Prosvjed koji podržava reforme bivše vlasti, vlasti SDP-ea i njenih kooalicijski partnera nastoji u novim okolnostima koje čini vlast drugačijeg svjetonazora osigurati program jednog oka, ili jednog plućnog krila.
    Sretni smo što imamo oči, dva oka i dva plučna krila.

    Boljševička vlast ( kud je ovaj otišao, reči će neki) želi osigurati što više istomišljenika čineći nasilje.
    O tome možete vidjeti iz izlaganja Moše Pijade na zasjedanju AVNOJ-a.
    Istom metodom nastavljaju sljedbenici boljševičke vlasti stvarajući nezadovoljnike – buduće izvršavatelje prljavih poslova. ( stanka radi hlađenaj)

    • P.O.E. on 02/06/2016 at 09:55

     Ja ću ovdje još jednom citirati sam sebe: “(…)isključivo unutar svog ograničenog mentalnog sklopa u kojemu se sve vrti oko sukoba ustaša i partizana, a kad se pojavi neki drugi društveni problem, pokušavaju ga svesti na sukob između ustaša i partizana jer ništa izvan tih okvira nisu sposobni shvatiti. Takvima ne treba dijalog ili, nedajbože, medijska pažnja, nego terapija.”

  • kopriva on 02/06/2016 at 11:34

   Ponosni!
   Ništa mi neće ovaj dan pokvarit.
   Kad bi svi…

 6. Joko on 02/06/2016 at 11:04

  Ne,ne, opet ne!
  Podvala ne smije proči.
  Ne ustaše i partizani već totalitarizam komunizma i oni koji su tu ideologiju sprovodili.
  Hvala na preporuci.
  Ustaše i partizani su nova mantra koja bi trebala izostaviti glavnog igrača: boljševizam/komunizam/socijalizam.

  • žukov1943. on 02/06/2016 at 16:27

   Ja sam siguran da je prosvjedom rukovodio osobno maršal Tito!

   • Joko on 02/06/2016 at 17:38

    Niste, d./g. daleko od istine. Ideologija se okamenila u mentalnom sklopu osoba koje imaju svaki svoje ime i prezime ali su klonovi.
    Istaknuti ciljevi i odbijanje demokratičnosti/demokracije toliko odbojne totalitarizmu detektiraju “od kud vjetar puše.”
    “Tito” je sinonim za diktaturu avangarde i t.d.
    Znadete Vi to dobro jer inače ne bi dali potpun odgovor.

    Na ovom forumu mogli bismo se poslužiti učiteljskom formulom:
    – Sjedni, odličan!

    • P.O.E. on 03/06/2016 at 07:54

     Meni je trenutno bliža ona doktorska: Sestro, injekciju!

 7. reforma da, recenzija ne on 02/06/2016 at 11:29

  Kaže jučer toni milun da treba reformirati školstvo i onda spomene one iz mioca koji su najbolji na svijetu. Pa ako su najbolji na svijetu iz našeg školstva onda školstvo ne treba ni mijenjati.
  Inače njemu svaka čast za sve što radi.

  Ili ona neka s pozornice koja vapi “i ja sam ljudsko biće” ili tako nekako. Pa tko te gnjavi i tko te tlači, nikad učenici nisu imali više prava nego sada.
  Sve skupa, kako kaže balašević bila je to “parada pijanstva i kiča”

 8. Najgluplji on 03/06/2016 at 07:05

  Osobno znam pojedine iz stručnih timova i koliko su godina studirali..toliko o stručnosti. Ali, nije u tom stvar već da vas pitam gdje su svi ti “roditelji s djecom u naručju”, “starci s ljubimcima”, “učenici markiranti” bili kada su učitelji tražili svoja prava? Koliko god se trudio/la, radio/la, ubijao/la uvijek ćeš čuti kako se “stručni roditelj” pita rade li ti učitelji u školama išta s tom djecom dok lagano pije kavicu i pušta da mu ulica odgoji dijete. (Nisam doživio osobno, samo pišem to sjećajući se komentara na društvenim mrežama tijekom štrajkova, a ni u jednom štrajku nisam sudjelovao dokle god će ići preko leđa djece. Napravite štrajk “Nećemo predati školski kurikulum ministarstvu na početku godine” i potpisujem). Ne znam što su Vokićki zamjerili, valjda što reče istinu, ali Mrle i TBF-ovci znaju bolje. Volim i Let3 i TBF, ali drž´te se glazbe. I one floskule o učenju napamet…bum se zbljuval ak čujem to još jednom.
Osobne stranice s nastavnim sadržajima

 • Antonija Horvatek (matematika)
 • Josip Kličinović (matematika)
 • Saša Peričak (biologija)
 • Dalibor Perković (fizika)
 • Anita Damjanović (engleski)
 • Marijan Biruš (geografija)
 • Nedeljko Begović (fizika)
 • Aleksandra - Maria Vuković (matematika)
 • Miran Novokmet (Računovodstvo - Knjigovodstvo)
 • Antonija Sikavica Joler ("Hrvatski na mreži")
 • Dalibor Joler ("Deutsche Seiten")
 • Željana Mateljan (matematika)
 • Nina Obradović (fizika)
 • Mislav Kolić (povijest)
 • Ivana Šovagović (matematika)
 • Zoran Hercigonja (programiranje, Python)
  Ukoliko znate za još neke nastavnike koji imaju ovakve stranice, javite nam!
 • Sindikati

  Institucije

  Categories

  Banneri

  (225x25) (213x44) (180x156, prozirni) (180x156, bijeli)

  Kolumne