Bandić je pronašao rješenje za 56 zagrebačkih učenika koji se nisu redovno upisali u strukovne škole

(Telegram.hr) Godišnju školarinu u iznosu od oko milijun kuna platit će im Grad Zagreb

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić pronašao je u ponedjeljak rješenje za 56 zagrebačkih učenika koji se nisu uspjeli redovno upisati u srednje strukovne škole u Zagrebu, a odbili su ići u ponuđene škole u okolnim županijama, i to tako što će se svi od idućeg tjedna upisati u privatne zagrebačke škole, a godišnju školarinu u ukupnom iznosu oko milijun kuna platit će im Grad Zagreb.

Izjavio je to Bandić danas ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), nakon što je, uz prethodnu najavu, došao na sastanak s ministrom obrazovanja Vedranom Mornarom, ali je na porti ministarstva dobio obavijest da “ministar nije u zgradi”.

Roditelji oduševljeni

Bandićeva najava o upisu djece izazvala je oduševljenje šesdesetak okupljenih roditelja i učenika koji su i prošli tjedan, uz potporu pročelnika zagrebačkog gradskog ureda za obrazovanje Ivice Lovrića, dolazili pred MZOS tražeći da se riješi njihov problem.

Riječ je o ukupno 56 učenika koji su završili osnovnu, imali su uglavnom niski broj bodova za upis u srednje škole, od 20 do 29 (od najviše mogućih 80) i nisu se, iz raznih razloga, uspjeli upisati u neki od željenih strukovnih programa tijekom ljetnog i jesenskog upisnog roka pa su od MZOS-a zatražili naknadni upis.

Upis u drugim županijama

MZOS im je pronašao slobodna mjesta u strukovnim školama u drugim gradovima i županijama jer ih u školama Grada Zagreba, prema propisanom standardu, više nema, te im je predloženo da se djeca svakako upišu, a onda tijekom školske godine, vrate u Zagreb jer se u “dinamičnom sustavu srednjeg školstva uvijek netko upisuje, ispisuje i oslobađaju se mjesta”.

Roditelji to nisu prihvatili jer smatraju da njihova djeca imaju pravo ići u školu u Zagrebu, a potporu su dobili iz gradskog ureda za obrazovanje u kojemu tvrde da bi mjesta bilo i viška, samo da ministar Mornar nije donosio sporne, nerazumljive i u konačnici, nezakonite odluke o upisu.

“Ključni problem je nastao kad je ministar Mornar iz nama nejasnih i nerazumljivih razloga donio odluku da se broj učenika u razredu smanji s 28 na 26. Na 450 razrednih odijeljenja u Zagrebu, to je čak 900 mjesta manje. Da to nije učinio, ova djeca bi bila upisana u školu, a imali bismo i 800 mjesta viška”, izjavio je danas novinarima Ivica Lovrić.

Nezakonita odluka

Osim toga, napomenuo je Lovrić, ministar je krajem srpnja mijenjao odluku o upisu, bio ju je dužan objaviti u Narodnim novinama, no kako to nije učinio, radi se o nezakonitoj odluci.

“Da je bilo razuma, morala, etike, razumijevanja, trebalo je promijeniti odluku i ova bi djeca bila upisana jer pravilnici i zakoni su za život,  ne za nebo, a ako ne korespondiraju sa životom, treba ih mijenjati”, izjavio je Bandić poručivši ministru Mornaru da je prekršio zakon, a kune se u poštivanje zakona.

Pozvao je ministra da tu besramnu odluku izmijeni jer su djeca trebala biti upisana u redovne škole i to nije trebalo koštati ništa, a  sada on kao gradonačelnik mora, zbog administrativne bešćutnosti i nerazumijevanja ljudskih problema, ponuditi rješenje.

Na upit koliko će koštati ukupna školarina za godinu dana u privatnim školama odgovorio je – “Nema veze koliko košta, dopustite da budem malo bahat, to pitajte ministra, to nije moj trošak, to je njegov trošak”.

4 Comments

  1. Kako bi milijun kuna dobro došao nekoj školi.Što bi se sve s tim novcem moglo učiniti.
    Što će biti kad veliki broj te djece koji imaju manje od 30 bodova po ocjenama iz osnovne škole ne prođe razred? Joj, glupan! Tog nema u privatnim školama, bar dok sredstva pristižu.
    Čestitam na odluci da se najlošiji đaci nagrade privatnim školama na račun građana Zagreba, to još nismo imali. Šalje se jasna poruka kako će takvi završiti.
    Zagrepčani, bute samo šutili na ovu pedagošku mjeru i plaćali ili bute nekaj rekli?

  2. Ovo je kretenski udar na obrazovni sustav. Nagrađivanjem učenika koji 8 godina nisu radili daje se jasna poruka. Još je gore što roditelji o tim učenicima nisu vodili brigu. Umjesto upisivanja u privatne škole na račun poreznih obveznika roditeljima je trebalo poslati socijalnu službu.

Comments are closed.

Podijelite ovo

Podijelite ovaj članak sa svojim prijateljima!