(Slobodna Dalmacija) Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) izvijestilo je danas da su završene sve organizacijske pripreme za provođenje Zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim škola u predstojećoj školskoj godini (2013./2014.).
O svim detaljima s tim u vezi Ministarstvo će izvijestiti javnost idući tjedan na konferenciji za novinare, a Nastavni plan i program bit će objavljeni u sljedećem broju Narodnih novina.
Agencija za odgoj i obrazovanje pripremila je metodiÄke priruÄnike za nastavnike i struÄne suradnike ukljuÄene u provedbu Zdravstvenog odgoja koji će takoÄ‘er biti predstavljeni na konferenciji za novinare idući tjedan.
PriruÄnici (za razrednu i predmetnu nastavu u osnovnoj Å¡koli i za srednju Å¡kolu) bit će tiskani za sve razrednike u osnovnim i srednjim Å¡kolama i dostupni na mrežnim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje, Å¡to će omogućiti svim zainteresiranima da se izravno upoznaju sa sadržajima i oÄekivanim ishodima tog odgoja.
Takvim pristupom, istiÄu u Ministarstvu, osigurava se visoka kvaliteta Zdravstvenog odgoja, utemeljenog na znanstvenim i struÄnim spoznajama o ljudskom zdravlju i spolnosti. Njime se, napominju, promiÄu vrijednosti koje su primjerene i prihvatljive za demokratsku zajednicu i njezinu javnu Å¡kolu, potiÄući kod uÄenika kritiÄki stav, osobnu autonomiju, odgovorno ponaÅ¡anje, toleranciju i poÅ¡tivanje prava drugih osoba.
Informacije i znanja koje će uÄenici dobiti u Å¡koli potaknut će ih da o njima kod kuće razgovaraju sa svojim roditeljima, te na taj naÄin predloženi Zdravstveni odgoj jaÄa i ulogu obiteljskog odgoja i obitelji u cjelini, a time i cijeloga druÅ¡tva, poruÄuju iz MZOS-a.
Do kraja nastavne godine 2013./2014. Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja pripremit će izvješće o vanjskom vrednovanju provedbe Zdravstvenog odgoja, kako bi se za Å¡kolsku godinu 2014./2015. mogle unaprijediti organizacijske, tehniÄke i struÄne pretpostavke za njegovu buduću provedbu, a sve s ciljem kako bi se Zdravstveni odgoj u Hrvatskoj mogao provoditi u skladu s najboljom pedagoÅ¡kom praksom, temeljen na vanjskom vrednovanju i na dokazima.
(HINA)
No pasaran tim budalaštinama!
Ma to je najbitnije, ZO je najveći problem… a njegovom ponovnom provedbom svi problemi u Å¡kolstvu su rijeÅ¡eni.
Jupyyyyyy….
Bilo bi dobro malo više angažirati, profesore TZK-e, vjeronauka, ravnatelje, pedagoge, psihologe oko toga jer razrednici koji predaju neke od obveznih predmeta za DM imaju previše posla oko svoje nastave. Nije isto predavati TZK-u, H.jezik ili matematiku :D. druga stvar da je to posebno plaćeno. Ili nekoga samo za to treba angažirati.
kolega chemic vidim da imate puno problema u svom radu u Å¡koli. vjerojatno je jedan od razloga taj Å¡to u stvari i ne poznajete nastavni proces u cjelini već samo svoj uski segment. svaki nastavni predmet ima svoje specifiÄnosti kako u metodici tako i u oblicima rada i organizaciji nastavnog procesa. zaÅ¡to mislite da je provoditi nastavu tzk lakÅ¡e nego izvoditi nastavi matematike? jeste li ikad izveli jedan sat tzk? u 45 minuta morate savrÅ¡eno organizirati rad 26 uÄenika koji dvoranom trÄe, viÄu, skaÄu. u a dijelu sata morate promijeniti 2-3 teme, u b dijelu organizirati igru, istovremeno birajući najbolje metodske postupke i ispravljajući greÅ¡ke.pri tome joÅ¡ morate pravilno demonstrirati elemente i asistirati djeci u izvoÄ‘enju. meni, a i većini mojih kolegica je teže održati sat tzk nego sat matematike jer su na satu tzk opterećenja i fiziÄka i psihićka. morate razlikovati opterećenje uÄenika od opterećenja nastavnika. stoga je ovaj vaÅ¡ komentar potpuno promaÅ¡en i diskriminatorski prema kolegama profesorima tzk. moja kolegica, profesorica tzk, godinama provodi zdravstveni odgoj, ukazuje na opasnosti nezdrave prehrane i nekretanja, organizira razna predavanja, osmiÅ¡ljava programe za pretili djecu i ne trebate se vi brinuti za provedbu zo. to naÅ¡i kolege kineziolozi već godinama Äine samo vi nasjedate na Å¡toseve ovih glumaca iz ministarstva koji misle da sve poÄinje s njima i da prije njih niÅ¡ta nije vrijedilo.
Ma svi imamo problema, samo neki više, a neki manje.
PreviÅ¡e se razvlaÄi trakavica oko tog ZO pored raznih drugih problema u Å¡kolstvu.
Ne mislim da nije opterećenje držati nastavu TZK-e,nikoga ne diskriminiram, ali prof. matematike i jezika imaju hrpu testova za ispravljati, gdje još obveze oko DM, tako da mislim da bi im bilo malo previše da još imaju posla oko zdravstvenog odgoja.
kolega chemic ali zato profesori matematike i jezika imaju 18 ili 19 sati nastave a prosesori tzk 22 naravno, za puno radno vrijeme. i razredna nastava ima puno ispravljanja pa ćemo morati provoditi zo. inaÄe slažem se s vama da je profesorima tzk u naravi posla provoditi zo. to oni i Äine već godinama. prirodnije je da to oni rade od razrednika bilo koje druge struke.prema tome slažem se i sa žukovom da je zo nepotrebno uvoditi jer se već provodi. sad će se samo povećati piskaranje i birokratiziranje. no, nikoga nećemo odgojiti samo priÄajući. odgaja se iskljuÄivo pokazivanjem na vlastitom primjeru.
Kolega sretnick
U RH ne postoji predmet s 18 ili 19 sati tjedne norme. Provjerite pa ispaljujte slicne izjave. Ja predajem engleski, takoder predmet DM, s obveznim testovima i zadaćnicama i norma mi je 21 sat. Jedan sat manje od TZK-a. O cemu pricamo.
Stoji što ste napisali, ali u Kolektivnom ugovoru isto tako stoji, u određenim okolnostima, da se može puna norma imati i s manjim brojem sati! Provjerite!
evo vam izvod iz pravilnika. nije to teško provjeriti prije nego idete kritizirati. no kolege smo pa vam neću uzeti za zlo:-))
Tjedna obveza uÄitelja predmetne nastave u izvoÄ‘enju redovite i izborne nastave te neposrednoga odgojno-obrazovnog rada razrednika iz stavka 1. Älanka 3. ovoga pravilnika za puno radno vrijeme iznosi:
– 20 sati za uÄitelje hrvatskoga jezika, matematike i nastavnih predmeta koji se u svim razredima predmetne nastave izvode 1 sat tjedno
– 21 sat za uÄitelje stranih jezika
– 22 sata za uÄitelje ostalih nastavnih predmeta, uÄitelje vjeronauka i informatike te uÄitelje u umjetniÄkim Å¡kolama.
(2) UÄitelj predmetne nastave ostvaruje pravo na puno radno vrijeme ako je redovitom nastavom zadužen najmanje:
– 18 sati hrvatskoga jezika ili matematike te nastavnih predmeta koji se u svim razredima predmetne nastave izvode 1 sat tjedno
– 19 sati stranoga jezika
– 20 sati ostalih nastavnih predmeta, vjeronauka ili informatike ili nastavnih predmeta u umjetniÄkoj Å¡koli.
Kolega sretnick
Nema razloga da mi uzimate bilo sto za zlo, jer s takvom namjerom post nije ni napisan. Dakle, u posebnim okolnostima i tzk moze imati 20 sati punu normu, a strani jezik 19, dakle opet je razlika u samo jednom satu, a ne u 4 kako ste vi pokusali prikazati. Ne omalovazavam nista, smatram da je tzk iznimno tesko raditi s djecom, teze nego engleski, i kako sam i sama majka, smatram bitnim predmetom za razvoj svog djeteta i ostale djece. Samo sam reagirala na netocno iznesen podatak da MM, HJ ili SJ imaju 18 ili 19 sati, a tzk 22. To nije tocno. I rest my case:)
poštovana kolegice,
krivica je moja. nisam bio jasan u svom postu kad sam naveo da uÄitelji jezika i matematike imaju 18 sati tjednu normu.naravno, mislio sam na hrvatski jezik a ne na strane jezike. vi naravno niste mogli znati Å¡to ja mislim pa ste opravdano reagirali. no, iz konteksta prepiske s kolegom chemicom moglo se zakljuÄiti da se govori o hrvatskom jeziku. dakle zbog svih dodatnih poslova uÄitelji hr jezika i matematike imaju tjedno opterećenje 2 sata manje od uÄitelja tzk. no postoji joÅ¡ jedan Älanak pravilnika koji govori o tome da se uÄitelji mogu opteretiti s joÅ¡ dva sata bez priznavanja prekovremenih sati a to se u mojoj Å¡koli redovito dogaÄ‘a. tako uÄitelji matematike i hr.jezika imaju tjedno opterećenje 20 sati a uÄiteljica tzk 24.
a ono o uzimanju za zlo je bila samo Å¡ala:-))
Da, vi imate zadaćnice u koje uÄenici ugalvnom piÅ¡u sastave, a to baÅ¡ nije lagano za ispravljati, a gdje joÅ¡ gramatiÄki testovi i sl. O pritiscima zbog DM ne moram ni priÄati. Vjerujem da vam nije svejedno kakve će vaÅ¡i uÄenici rezultate ostvariti.
Pošto svake godine dobivam nove programe (nemam stalan posao), nema dana kada se ne moram pripremati. Dok ispravim testove (ako imam 1 razred na dan dobro je, znam imat i po 3) , pripremim power point prezentacije, prozirnice i sl. ode mi cijeli dan.
svi se mi svakodnevno pripremamo,ispravljamo,piÅ¡emo… to je sastavni dio uÄiteljskog posla. a zo će trajati koliko i ovaj ministar. dakle, kratko:-))