(Večernji list) – Ne trebaju nam novi udžbenici te novi nastavni planovi i programi da bi se rasteretile školske torbe. Za to je potrebna samo volja – tvrdi akademik Vladimir Paar, koji u jeku najžešće rasprave o tome trebaju li učenicima sljedeće godine novi udžbenici aktualizira ideju da se torba olakša promjenom školskog rasporeda.
Ne spajati predmete
– Treba uvesti blok-satove pa će učenik, ako tog dana ima šest sati, morati nositi komplete udžbenika za tri predmeta, a ne za šest. Svaki nastavnik morao bi isplanirati što će sljedećeg sata raditi na svom predmetu i kazati učenicima što trebaju donijeti. Za svaki sat sigurno nisu potrebni i udžbenik, i radna bilježnica, i zbirka zadataka… Primjenom samo ove dvije ideje prepolovila bi se težina školske torbe – tvrdi akademik Paar, savjetnik bivšeg ministra obrazovanja Dragana Primorca. Paar ističe da su tu njegovu ideju podržali nastavnici u školi, ali da je nedostajalo volje u tadašnjem Ministarstvu obrazovanja da je se ostvari. Godinama na preteške torbe upozoravaju i roditelji i nastavnici, no mnogi sumnjaju da je išta moguće učiniti dok nastava ne bude u jednoj smjeni, a djeca knjige ne budu ostavljala u školi.
– Ta ideja o blok-satu već se jednom pokušala provesti, ali se u eksperimentalnoj fazi pokazalo da ima i negativne strane. Moja je škola bila jedna od onih u kojoj se raspored predmeta organizirao tako i ispostavilo se da je blok-sat moguć za predmete koji imaju i praktični dio, primjerice u fizici, kemiji, biologiji… Za sve ostale nije dobar jer djeci dva sata predavanja postanu dosadna i naporna. Izgube koncentraciju – prokomentirao nam je predsjednik Udruge ravnatelja osnovnih škola Nikica Mihaljević. Kaže da još imaju poneki blok-sat iz kemije ili fizike, ali povijest ili geografiju nikada ne vezuju u blokove.
On i njegovi kolege tvrde da je za ozbiljnije zahvate u školstvu, pa tako i u rasterećenju učeničke torbe nužno donijeti novi kurikulum te predmetne planove i programe. Akademici iz razreda za matematičke, fizičke i kemijske znanosti žestoko su se protivili i ideji da se pojedini predmeti spoje u jedan.
I Grozd protiv novih knjiga
– Ne smije se na brzinu ulaziti u nedovoljno pripremljene i promišljene promjene obrazovnog sustava kao što su izrada i uvođenje kurikuluma, donošenje novih i mijenjanje postojećih udžbenika i slično. Rasprave o reformi školstva trebaju se temeljiti na snazi i uvažavanju znanstvenih i stručnih argumenata – poručili su akademici.
Prijedlogu ministra Jovanovića o novim udžbenicima usprotivila se i udruga Grozd koja smatra da bi mu prvi kriterij trebala biti dobrobit djece, a ne nečiji interesi.
Mama đaka 4. razreda: Knjige ostaviti u školi
– Moj Grgur ide u četvrti razred osnovne škole i torba mu teži više od pet kilograma. Preteška je, često mi se znao potužiti. I zato sam apsolutno za to da se školske torbe rasterete i olakšaju. Možda bi se to moglo učiniti tako da radne bilježnice i knjige djeca ne moraju svaki dan nositi doma, nego da ih mogu ostaviti u školi. Možda bi se učenici koji zajedno sjede u klupi mogli dogovoriti tko će nositi knjigu iz kojeg predmeta, tako da onaj drugi ne mora nositi istu knjigu – kazala nam je Grgurova mama Suzana Hajdari. Sličnim razmišljanjima nadopunjava je i sveučilišni profesor i pedagog Vlatko Previšić.
– Torbe bi se mogle i morale rasteretiti tako da knjige, radne bilježnice… – ostanu u školi, da se školski rad odvija u jednoj smjeni, da se školske zadaće rješavaju u boravcima, a ne da se djeci zadaju tolike domaće zadaće pa im ne ostaje vremena za igru, zabavu, opuštanje, a srednjoškolcima i za ljubav. No, naše učenike ne opterećuju samo torbe, nego i ozračje te hladan, docirajući stil i metode rada naših nastavnika – smatra profesor Previšić.
Najbolje da nema knjiga!
Tada neće trebati ni torbe!
kolege drage, ne smije se pogodovati nakladnicima nego donijeti propis da je za svaki predmet dovoljan jedan udžbenik. na žalost, busines s udžbenicima je težak 50 milijuna eura pa iako nastavnicima idu mrvice od tog kolača neki učitelji se na sramotu svih nas zadovolje njima i sudjeluju u farsi zvanoj odabir udžbenika.