(Jutarnji list) Obavezno Å¡kolovanje u Hrvatskoj od sljedeće će se jeseni produljiti za godinu dana, sa sadaÅ¡njih osam na devet godina. MeÄ‘utim, Å¡kolovanje će se produljiti samo formalno jer se nikakve suÅ¡tinske promjene u sustavu neće dogoditi: osnovna će Å¡kola s nepromijenjenim programom i dalje trajati osam godina, djeca će u nju u pravilu i dalje kretati sa sedam godina, ali će se propisati da djeca godinu dana prije upisa u prvi razred obavezno moraju biti ukljuÄena u neki oblik predÅ¡kolskog odgoja, barem tri sata dnevno. Drugim rijeÄima, moraju najmanje godinu dana ići u vrtić ili u predÅ¡kolu.
Na zaÄelju EU
To neće utjecati na većinu djece jer je, prema podacima Ministarstva obrazovanja, i do sada 99 posto djece prije upisa u prvi razred iÅ¡lo barem godinu dana u vrtić ili predÅ¡kolu. Ministarstvo će sada tu predÅ¡kolu proglasiti obaveznom, pa će konaÄno i Hrvatska službeno pred svijetom produljiti trajanje obaveznog obrazovanja. Hrvatska je, naime, po tom pitanju na zaÄelju Europe: samo u Hrvatskoj i Turskoj obavezno obrazovanje traje osam godina. U ostalim državama kreće se od najmanje devet do Äak 13 godina.
– ÄŒinjenica je da se predÅ¡kolski program i sada primjenjuje, ali nije bio obavezan, a mi ćemo ga sada takvim proglasiti. Prema naÅ¡im podacima, Äak 99 posto djece prije upisa u Å¡kolu bilo je obuhvaćeno nekim predÅ¡kolskim programom: oko dvije trećine iÅ¡lo je u vrtić, a jedna trećina u predÅ¡kolu. Do sada nisu morali ići u predÅ¡kolu, ali su roditelji oÄito i sami shvatili da je to važno i da Äini kvalitetnu pripremu za buduće djetetovo Å¡kolovanje – kaže ministar obrazovanja Željko Jovanović.
Najmanje djece u vrtiću
Djeca u Hrvatskoj u osnovnu Å¡kolu kreću s najmanje 6 godina i pet mjeseci. Pravilo je da djeca koja su navrÅ¡ila Å¡est godina do 1. travnja kreću u Å¡kolu te godine – dakle, s najmanje 6 godina i pet mjeseci, a ona roÄ‘ena nakon 1. travnja tek godinu dana poslije – nakon Å¡to navrÅ¡e sedam godina. U godini prije upisa morat će ići u predÅ¡kolu.
Hrvatska ima jedan od najmanjih obuhvata djece vrtićkim programima: nakon treće godine tek oko 60 posto djece ide u vrtić. Razlog je tome dijelom manjak mjesta u vrtićima, osobito u gradovima, a dijelom visoke cijene, Å¡to je karakteristiÄno za manje ruralne sredine. Naime, vrtići su decentralizirani, odnosno u nadležnosti Äesto osiromaÅ¡enih lokalnih uprava, koje ne mogu sufinancirati boravak djece u vrtićima. Stoga su cijene vrtića viÅ¡estruko viÅ¡e od, primjerice, zagrebaÄkih 300 kuna mjeseÄno.
Roditelji u manjim sredinama, koji imaju na raspolaganju baka-servis, stoga izbjegavaju vrtiće, ne zato Å¡to ih ne smatraju korisnima, nego zato Å¡to su im preskupi. Ipak, svi djecu Å¡alju u predÅ¡kolu koja je pak – besplatna.
– Sada se predÅ¡kolski program odvija u trajanju od 250 sati od 1. listopada do 31. lipnja, odnosno dva puta tjedno po tri sata. Odvija se u vrtićima ili iznimno u osnovnim Å¡kolama ako u mjestu nema vrtića. Od sljedeće jeseni predÅ¡kolski će se program odvijati svakodnevno po tri sata, a i dalje će ga održavati odgojitelji u vrtićima – kaže ministar Jovanović.
I bit će besplatan, ali samo za djecu koja ne idu u vrtić! Oni koji idu u vrtić i dalje će morati plaćati punu vrtićku cijenu. Drugim rijeÄima, roditelji vrtićke djece plaćat će prvu godinu obaveznog obrazovanja.
Tko će plaćati troškove?
– Pozdravljam odluku o obaveznom devetogodiÅ¡njem Å¡kolovanju, ali teÅ¡ko se može propisivati da je neÅ¡to obavezno ako se ne osiguraju sredstva za to. Država mora financirati obavezno obrazovanje. Roditelji kojima dijete pohaÄ‘a puni desetosatni vrtićki program trebali bi, umjesto 10 sati, plaćati sedam sati vrtića, a ostala tri sata, koliko će biti obavezno za predÅ¡kolu, trebala bi platiti država – kaže Ivica Lovrić, proÄelnik zagrebaÄkog Gradskog ureda za obrazovanje.
I roditelji misle isto. MeÄ‘utim, jasno je da državni proraÄun trenutno to ne može izdržati, pa ministar tvrdi da se tu mijeÅ¡aju “kruÅ¡ke i jabuke†i na naÅ¡u opasku da je rijeÄ o tjeranju roditelja da plaćaju obavezno obrazovanje ne nudi objaÅ¡njenje.
Bez kadrova i prostora
– To su dvije razliÄite stvari. Mi smo dosad plaćali predÅ¡kolski program 20 kuna mjeseÄno po djetetu i za to smo ove godine izdvojili 2,7 milijuna kuna, a sljedeće ćemo tri milijuna kuna. Istina je da će predÅ¡kola sada biti obavezna, no ponavljam da su predÅ¡kolske ustanove decentralizirane i da su u nadležnosti lokalne samouprave, a ovaj novac koji izdvaja država zapravo je za nabavu didaktiÄkih materijala i sliÄno – kaže ministar, iz Äega su mnogi iÅ¡Äitali da će i taj teret pojaÄane predÅ¡kole pasti na lokalnu samoupravu.
Jer, Äinjenica je da predÅ¡kola sa Å¡est sati tjedno skaÄe na 15 sati tjedno, za Å¡to je potrebno osigurati kadrovske i prostorne uvjete.
– Mi kao Udruga pozdravljamo produljenje obaveznog obrazovanja, ali trebalo bi dogovoriti i naÄin financiranja. Plaće odgojitelja osiguravaju jedinice lokalne i podruÄne uprave i samouprave. ÄŒinjenica je da će se morati zaposliti joÅ¡ ljudi jer s postojećim kadrom to neće biti moguće izvoditi – kaže Mira Božić, ravnateljica DjeÄjeg vrtića Ivane Brlić Mažuranić i predsjednica Udruge ravnatelja predÅ¡kolskih ustanova.
Za izvoÄ‘enje predÅ¡kole bit će potrebno zaposliti desetke odgojitelja, mahom u siromaÅ¡nijim sredinama. Prema podacima za 2012. godinu, neÅ¡to viÅ¡e od 18.000 djece koja su jesenas upisala prvi razred osmoljetke pohaÄ‘alo je predÅ¡kolu. Od toga, njih samo 900 bilo je iz Zagreba, u kojem stanuje Äetvrtina ukupne hrvatske populacije.
– Stoga oÄekujemo da će država predvidjeti dodatna sredstva jer je oÄito da predviÄ‘ena 3 milijuna kuna za 2013. neće biti dovoljna da se pokriju troÅ¡kovi – kaže Lovrić.
UÄit će se trÄanje i crtanje, vezivanje vezica, slaganje kockica i druÅ¡tvene igre
Obavezna predÅ¡kola neće biti nulti razred osnovne Å¡kole, djeca neće imati predmete ni ocjene, nego će se tijekom predÅ¡kole pripremati za Å¡kolu, istiÄe ministar obrazovanja Željko Jovanović.
– Osnovna Å¡kola i dalje traje osam godina. Cilj nam je da djeca doÄ‘u pripremljenija u Å¡kolu, da prije Å¡kole ovladaju odreÄ‘enim vjeÅ¡tinama, da se socijaliziraju i da lakÅ¡e savladavaju gradivo. Indikacija nam je i to Å¡to je za 2251 dijete ove godine odgoÄ‘en redovni upis u prvi razred – kaže ministar Jovanović.
SadaÅ¡nji program predÅ¡kole u sljedećih će se godinu dana, do poÄetka primjene, proÅ¡iriti i doraditi, no neće se bitno mijenjati. Tako će djeca tijekom predÅ¡kole morati svladati grubu motoriku, poput trÄanja niz i uz stepenice, otkopÄavanja i zakopÄavanja gumba, vezivanja vezica na cipelama ili izrezivanja kruga od pet centimetara bez puno odustajanja. U sklopu grafomotoriÄkih vježbi nauÄit će precrtati križ i romb te nacrtati Äovjeka s puno detalja vodeći raÄuna o proporcijama. Morat će biti sposobni izgraditi stepenice od 10 kockica i pronaći put kroz labirint. Od socijalnih vjeÅ¡tina uÄit će ih se kako se nositi s odvojenošću od roditelja, kako graditi odnos s vrÅ¡njacima bez konflikata, kako igrati druÅ¡tvene igre. Razvijat će im se pažnja i koncentracija te govor, miÅ¡ljenje i pamćenje kako bi do poÄetka prvog razreda bili sposobni 20 minuta koncentrirano raditi na zadatku, prepriÄati priÄu, govoriti sa Å¡to manje gramatiÄkih greÅ¡aka, brojiti do 13, shvaćati suprotnosti, ponoviti reÄenicu od 10 rijeÄi ili peteroznamenkasti broj.