(Vjesnik) Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Äesto se zamjera birokratiziranost i distanciranost od Å¡kola i nastavnika, a da sve u »školskom aparatu« baÅ¡ ne funkcionira najbolje dala je do znanja zamjenica ministra Marija Lugarić ubrzo po preuzimanju dužnosti na koju je uskoÄila izravno iz Sabora. Jedan od njenih komentara na Facebooku o novom radnom mjestu u zgradi na Donjim Sveticama bio je kako joj je bizarno da pola svog radnog dana tjera ljude da rade svoj posao.
Kako ćete promijeniti stanje u Ministarstvu i dojam da je popriliÄno distancirano do stvarnih problema u Å¡kolama?
– Ministarstvo upravlja poslovima vezanim uz odgoj i obrazovanje i itekako nam je stalo da ono Å¡to radimo bude na korist svima u sustavu. U svakodnevnom radu razgovaramo s mnogim uÄiteljima, nastavnicima, struÄnim suradnicima i Å¡kolama te se trudimo ne samo rjeÅ¡avati njihove probleme nego i Äuti njihove prijedloge za poboljÅ¡anja sustava. Smatramo da su ljudi koji rade u Å¡kolama, koji imaju neposredan uvid u ono Å¡to se dogaÄ‘a u uÄionicama, naÅ¡ najbolji partner. U tom smislu svakodnevno s njima razgovaramo, a i sve promjene koje namjeravamo provesti, donijet ćemo nakon Å¡iroke javne rasprave sa svim zainteresiranima – Å¡kolama, ali i roditeljima i Å¡irom javnošću.
Što vam je najvažnije promijeniti u školskom sustavu?
– Najvažnije je promijeniti ono Å¡to se i kako u Å¡koli uÄi. To namjeravamo postići donoÅ¡enjem prvoga nacionalnog kurikuluma koji ne samo da uvodi nove sadržaje nego i drukÄijom metodologijom te sadržaje programira bazirano na ishodima uÄenja, odnosno steÄenim znanjima i vjeÅ¡tinama.
Zašto tu stavku ostavljate za posljednju godinu mandata? Jednom od najvećih boljki školskog sustava roditelji smatraju upravo preopširnost gradiva.
– Želimo li stvarne, dubinske promjene sustava koje trebaju i paradigmatski promijeniti hrvatsku Å¡kolu, a ne samo iskljuÄivo kozmetiÄke promjene kakvima smo dosad uglavnom bili svjedoci, potrebno je vrijeme. U obrazovnoj politici je velika zamka nesklad izmeÄ‘u politiÄkog ÄetverogodiÅ¡njeg mandata nakon kojega se traže rezultati i logike Å¡kolskog sustava koji funkcionira u razdobljima od 8 ili Äak 12 godina. Dubinska promjena u Å¡kolstvu znaÄi donoÅ¡enje nacionalnog kurikuluma koji pretpostavlja definiranje novog nastavnog plana, definiranje novih nastavnih sadržaja kao i osposobljavanje nastavnika. To se ne može napraviti u razdobljem kraćem od dvije godine, a iskustva mnogih država koje su uspjeÅ¡no provele stvarne promjene kurikuluma kazuju da su se na njih pripremale i viÅ¡e od pet godina.
I uvođenje informatike od prvog osnovne ostavljeno je za kraj mandata. Čemu to?
– Ne možete oÄekivati da će se promjene koje se u sustavu oÄekuju 20 godina, dogoditi preko noći. Iako zadnja godina mandata zvuÄi daleko, pred nama je mnogo posla kako bi se promjene koje planiramo kvalitetno pripremile. Ne može se uvoÄ‘enje informatike gledati izdvojeno iz cjeline novog nacionalnog kurikuluma, jer jedna promjena veže drugu. Doista nam je stalo uvesti stvarne, kvalitetne i pripremljene promjene koje neće ostati samo zapisane u sjajnim broÅ¡urama, nego se doista i provoditi u naÅ¡im uÄionicama.
Mogu li prosvjetari oÄekivati viÅ¡e plaće do kraja vaÅ¡eg mandata?
– UÄinit ćemo sve Å¡to je u naÅ¡oj moći da u sklopu novca iz državnog proraÄuna i prosvjetari dobiju mjesto koje zaslužuju. No plaće prosvjetara, kao i ostalih korisnika državnog proraÄuna, ovise i o gospodarskom i financijskom stanju u državi. Ono Å¡to već sada pokuÅ¡avamo napraviti jest uvesti reda u naplatu, na primjer, putnih troÅ¡kova jer, na žalost, neki od kolega se prijavljuju na lažne, dalje adrese stanovanja kako bi ostvarili viÅ¡i iznos putnih troÅ¡kova od onih koji im doista pripada. Time se i oÅ¡tećuje državni proraÄun, ali i nepravedno i protuzakonito »uzimaju« sredstva koja se onda mogu raspodijeliti i na ostale prosvjetare. Planiramo uspostaviti i drukÄiji sustav napredovanja uspjeÅ¡nih nastavnika.
U predizbornom je programu Kukuriku koalicije bilo nejasno navedeno da će se »sve loše u državnoj maturi mijenjati, a dobro ostaviti«. Što ćete dakle mijenjati?
– Nakon nekoliko godina provoÄ‘enja državne mature, izraÄ‘ene su i podloge i struÄne analize koje pokazuju slabe toÄke mature. Neke od njih pokazuju da možda drukÄije treba ponderirati testove iz izbornih predmeta, a treba razmisliti i o konceptu mature koja je ujedno i ulaznica za upis na visoka uÄiliÅ¡ta, posebno u svjetlu Äinjenice da 70 posto naÅ¡ih uÄenika polazi strukovne Å¡kole, većina uÄenika iz ÄetverogodiÅ¡njih strukovnih Å¡kola nastavlja Å¡kolovanje, a matura je nekako viÅ¡e oblikovana prema gimnazijskom programu. Namjeravamo nadopuniti gimnazijski sustav i vjerojatno već iduću Å¡kolsku godinu eksperimentalno ćemo provjeriti tri nova gimnazijska programa: ekonomsku, tehniÄku i turistiÄku gimnaziju.
Niste se još izjasnili: hoće li osnovci na »malu maturu« ili ne?
– Osobno nisam za ishitrene projekte u Å¡kolstvu, jer na djeci ne smijemo provoditi pokuse. Å to se tiÄe vanjske evaluacije u osnovnom Å¡kolstvu, mislim da najprije treba potpuno razviti sustav nacionalnih ispita, vidjeti iskustva te onda donijeti ispravne odluke. Nesumnjivo je, takoÄ‘er, da u sustav ne treba dodavati nove prepreke ako ne postoje izrazita opravdanja za njihovu primjenu. Ne treba ni zaboraviti da je djeci potkraj osnovne Å¡kole 14, 15 godina te da su u osjetljivom razvojnom razdoblju u kojem je pogubno djeÄje sudbine vezivati uz rjeÅ¡avanje jednog testa.
Ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje izjasnio se protiv objave rang-lista najboljih Å¡kola. Biste li vi voljeli znati koje su najbolje Å¡kole u Hrvatskoj? I, recimo, nagraditi ih?
– Ako bismo rangirali Å¡kole iskljuÄivo prema jednogodiÅ¡njim rezultatima koje su uÄenici postigli na državnoj maturi, bojim se da bismo dobili iskrivljenu sliku. Naime, prvo, većina uÄenika (svi oni iz strukovnog Å¡kolstva) nisu u obvezi pisanja državne mature. Drugo, uÄenici izabiru sami hoće li neki test pisati na nižoj ili viÅ¡oj razini. Svakako da ista ocjena iz viÅ¡e ili niže razine nije jednak pokazatelj uspjeÅ¡nosti. Treće, uÄenici sami biraju izborne predmete iz kojih piÅ¡u testove – a kruÅ¡ke i jabuke je nemoguće usporeÄ‘ivati. ÄŒetvrto, vući statistiÄke prosjeke na uzorku manjem od 50 (a to je sluÄaj kod mnogih predmeta u mnogim Å¡kolama) ne daje toÄan podatak. I peto, i posljednje, neke Å¡kole upisuju uÄenike koji su bili uspjeÅ¡niji u osnovnoj Å¡koli od drugih. I može se oÄekivati da će imati i bolje rezultate, a to nužno ne mora biti pokazatelj rada Å¡kole.
Å to je onda pokazatelj dobrog rada u Å¡kolama?
– Ono Å¡to mislim da je doista pokazatelj kvalitete i uspjeha Å¡kole jest napredak koji uÄenici tijekom Å¡kolovanja u pojedinoj Å¡koli naprave.
Zato vjerujem da kroz sofisticiraniji sustav praćenja kvalitete koji se sastoji od analize ulaznog uspjeha, nacionalnih ispita te državne mature na kraju možemo dobiti relevantniji podatak o uspjehu pojedine škole.
Dok ste sjedili u Saboru upozoravali ste na probleme sa školskim udžbenicima. Sada ste u položaju da nešto poduzmete. Na primjer, olakšate školske torbe.
– UdžbeniÄka problematika se neće rjeÅ¡avati populistiÄkim parolama. Cilj nam je kvalitetan udžbenik koji mora pomoći djeci u lakÅ¡em svladavanju nastavnih sadržaja. Pripremamo donoÅ¡enje novog udžbeniÄkog standarda.
Kada je realno oÄekivati digitalizirane udžbenike?
– Ministarstvo ne može biti autorom udžbenika, pa tako ni e-udžbenika. No snažno podržavamo takve inicijative. Važno je reći da će se prava informatizacija u Å¡kolama dogoditi kada će se prednosti novih tehnologija koristiti kao nove metode uÄenja i pouÄavanja. TakoÄ‘er želim istaći, posebno za osnovnu Å¡kolu, važnost koriÅ¡tenja i klasiÄnih knjiga. Želim vjerovati da će Å¡kola budućnosti iskombinirati najbolje od tradicionalnog i civilizacijski važnoga s najnovijim tehnologijama.
Koliko će vas u promjenama ograniÄavati nedostatak novca?
– Mnoge promjene u Å¡kolstvu ne iziskuju nova sredstva u državnom proraÄunu, jer se u sklopu postojećih sredstava stvari mogu i moraju raditi drukÄije. Mnogo nas viÅ¡e zabrinjava nedostatak novca za obrazovanje u proraÄunima županija i gradova koje trebaju pokrivati materijalne izdatke Å¡kola kao i investicijsko održavanje Å¡kola, gradnju, dogradnju i rekonstrukciju Å¡kolskog prostora. Zato u suradnji s drugim ministarstvima planiramo pomoći osnivaÄima putem raznih projekata, izmeÄ‘u ostalog i razvojem modela javno-privatnog partnerstva za gradnju Å¡kolskih ustanova. Potencijalni investicijski okvir za primjenu modela javno-privatnog partnerstva u osnovnom i srednjem Å¡kolstvu iznosi oko 6,2 milijardi kuna, i da proizlazi iz 338 projekata gradnje, dogradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih i srednjih Å¡kola, koje su prijavile županije, Grad Zagreb i 33 veća grada.
Nažalost, kod joj vlasitita djeca od 6 godina budu nosila torbetine od 8 kila onda viÅ¡e neće biti zamjenica ministra obrazovanja…